top of page

ממה להיזהר בקבוצות רכישה? עשרת הדיברות

כולנו רוצים לעשות עסקה טובה בכל תחום. שם המשחק הוא לקנות בזול ולהרוויח, העיקר שלא נצא פראיירים. הבעיה שעסקת נדל"ן אינה משחק ילדים, ככול שעולה מחיר הנכס, כך גדל בהתאמה הסיכון. באופן טבעי, עבור מרבית האנשים, קניית דירה היא בדרך כלל ההוצאה הכספית הגדולה והמשמעותית ביותר בחיים. כמו רבים אנו מאמינים, שאין ארוחות חינם וחשוב מאוד להיזהר לא להיות הקורבן הבא. פעמים רבות ההצעה שנראית "לרוכש הסביר" כמדהימה ביותר, דווקא מתבררת כמלכודת. רבים מזהירים עכשיו מקבוצות רכישה, אך למה בעיקר יש לשים לב ולבדוק? הרי יש קבוצות רכישה שהצליחו, ולמרבה הצער גם כאלו שכשלו או נגררו שנים רבות וגרמו לעוגמת נפש רבה. ישנם חסרונות רבים לקבוצות רכישה, שלא תמיד מובנים ומוסברים לרוכשים. ריכזנו עבורכם 10 כללים לקניה בטוחה בקבוצת רכישה וכלים פרקטיים להימנע ממוקשים נפוצים.

פרוייקט מגדלי מגורים פארק בבלי

קבוצת רכישה זה לא משחק ילדים

פרוייקט מגדלי מגורים פארק בבלי

הצלחת קבוצת רכישה מחייבת בדיקה בשבע עיניים

  1. עסקה עם קבוצת רכישה זה לא מילת הקסם  למחיר הטוב ביותר. מומלץ לערוך השוואה לעסקה מקבילה במפרט דומה אצל אחרים  - קבלנים ובשוק יד שניה.

  2. בקבוצת רכישה היזם הוא הגורם המכריע, עליו יקום וייפול דבר. זכרו שהיזם הינו איש עסקים שבאופן טבעי מכוון להרוויח. חובת הרוכשים להגן על עצמם, להבין את העסקה ולבדוק אותה לעומקה. קריטי לבדוק את הניסיון המוכח של היזם בבניית פרוייקטים קודמים שביצע. מומלץ לברר עם היזם פרויקטים קודמים, לשאול לקוחות מפרויקטים אחרים, בדיוק כפי שהיו מבקשים חוות דעת לגבי שיפוצניק בדירה.

  3. בדיקת חוזה ההתקשרות עם קבוצת הרכישה, הוא לב העניין. לאחר בחירת היזם, יש לבחון את חוזה ההתקשרות המכיל את כל פרטי העסקה, כפי שמופיע בדרך כלל בספר אב קרס, שהיזם מספק. חובה שרק עורך דין המתמחה בנדל"ן יבחן את החוזה לפרטיו. כאן לא המקום לחסוך כסף ולתת לחבר עורך דין שמתמחה בגירושין שיעשה את הבדיקה בחינם.  

  4. כלל ברזל, הסכום שנועד לרכישת הקרקע חייב להיות בנאמנות אצל עורך דין מוכר ולא אצל היזם. עדיף שהסכום הראשוני לתשלום, המיועד לרכישת הקרקע ומהווה כמחצית מסכום העסקה, יהיה מופקד בנאמנות אצל שני עורכי דין. 

  5. מספר הערות אזהרה צריך להיות תואם למספר הדירות, אחרת תידלק נורת אזהרה! יש לוודא שמספר הערות האזהרה לא יעלה על מספר הדירות המתוכננות בפרויקט. יש לדעת בוודאות את שטח המגרש וכמה רוכשים חולקים את קרקע. כל חברי הקבוצה צריכים לקבל הערת אזהרה ובסופו של דבר רישום בטאבו.  

  6. בנק מלווה מהווה אינדיקטור מרכזי ליציבות הקבוצה. בנק נכנס כמלווה לקבוצת רכישה, רק לאחר סדרת בדיקות קפדניות. קיומו של בנק מלווה מהווה בטוחה נוספת לרוכשים, לכן מומלץ לוודא קיומו של בנק ספציפי. 

  7. בדיקת היתכנות הפרוייקט ברשות המוניציפלית, מפחיתה סיכון. כידוע מרבית הפרוייקט מתחילים עוד לפני אישורים סופיים מהעירייה. לכן מומלץ לבדוק את היתכנות הפרוייקט במחלקת הנדסה בראשות המוניציפלית בהתאם לתב"ע. 

  8. היזם אינו הקבלן, דרשו ערבויות מתאימות מהקבלן. בחירת הקבלן המבצע היא באחריות חברי הקבוצה או נציגיה. דרשו ערבויות בנקאיות מהקבלן המבצע ובדקו את ניסיונו ועברו. ההצעה הקבלנית הזולה ביותר, אינה בהכרח הטובה ביותר.

  9. המחיר לא סגור עד שזה סגור. בדרך כלל המחיר הראשוני אינו סופי ונדרש להוסיף כספים מסיבות שונות. מומלץ לנסות להגן בחוזה את גובה סטיית התקן באחוזים מהמחיר הראשוני. 

  10. נדרשת נשימה ארוכה וגמישות בלוח הזמנים. הזמן הינו גורם משמעותי. יש לקחת בחשבון הימשכות הפרוייקט מעבר לזמן המשוער, על כל ההשלכות. יתכנו עיכובים לשנים רבות, בשל סיבות התלויות ביזם ובמגוון גורמים אחרים.

 

קבוצות רכישה מהוות אחד הגורמים לבניה בארץ, אך לא המרכזי. חלק מקבוצת הרכישה מצליחות וחלקן נכשלות. קבוצת הרכישה מאופייה מטילה את האחריות על הרוכש. היזם הינו רק "המארגן", לכן האחריות הרוכשים הינה לבדוק את מגוון המרכיבים. זכרו, חוק המכר, המיועד להגן על הקונים לא חל בקבוצות רכישה, לכן נדרש משנה זהירות.

רוצים ייעוץ מומחה לקבוצות רכישה?

השאירו פרטים עכשיו ונחזור:

.תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה, נחזור בהקדם

עשו לנו לייק

שלא תפספסו הזדמנויות!

bottom of page